+A A-

Çocuklara Zorla Yemek Yedirilmemeli, Önce İştahsızlığın Nedenleri Araştırılmalı

Çocuklarda iştahsızlığın neredeyse her anne babanın sıkça yaşadığı sorunlardan birisi olduğunu söyleyen Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları; Gastroentereloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Şamil Hızlı, çocuğu yemeye zorlamadan önce iştahsızlığın nedeninin belirlenmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, doğru zamanda doğru gıdayı tercih etmenin, en önemlisi de çocuk ile doğru iletişim kurmanın faydalı olacağını ifade etti.


İştahı, açlık olarak hissedilen “yeme isteği” olarak tanımlayan Prof. Dr. Şamil Hızlı, iştahın aynı zamanda bedenin metabolik gereksinimlerini karşılayacak enerji alımını düzenlediğini belirtti. İştahsızlık sorununun çocuklarda en çok 6-12 aylık dönem ile okul çağına kadar uzanan dönem arasında görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Şamil Hızlı, “Çocuklarda yeme isteğinde fonksiyonel gelişim, büyüme hızı, anne ile olan iletişim, sosyokültürel faktörler ve çocuğa özel durumlar etkili olmaktadır. Ancak özellikle süt çocukluğu dönemi iştahın göreceli olarak en düşük seviyede olduğu dönemdir.  Bu dönemde yemek seçme, yemek reddetme gibi davranışlara sık rastlanabilir. Çocuk bazı günler fazla, bazı günler yeterli bazı günler hiç yemeyebilir. Bu yaşına bağlı doğal bir durumdur. Ancak iştahsızlık, az yemek ya da hiç yememek belirgin ve sürekli hale gelmişse, yaşa bağlı kilo gelişimi yetersiz ise mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır. Çünkü bu tablo bağırsak parazitleri, kabızlık, idrar yolu enfeksiyonu, çölyak hastalığı gibi organik ya da psikolojik başka problemlere bağlı gelişebilir.” dedi. 

Sağlıklı bebek ve küçük çocuklarda yeme reddi, çok az yeme, yemek seçme, yiyeceklerden kaçınma, kendi kendini beslemeye geçişte gecikme gibi yeme sorunlarının sıklığı %25-50 iken, gelişimsel sorunu olan çocuklarda bu oranın % 80’e çıktığını vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları; Gastroentereloji ve Hepatoloji Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Şamil Hızlı, çocuklarda iştahsızlık, yeme sorunu besin geçiş dönemlerinde belirgin hale gelebildiğini, bu dönemlerin anne sütünden biberon ve/veya kaşıkla beslemeye geçiş, tamamlayıcı gıdalara geçiş, kendi başına beslenmeye geçiş dönemleri olarak tanımlandığını söyledi.


Çocuklarda İştahsızlık Neden Olur?

Çocuklarda iştahsızlık problemi denilince tek tip bir durumun akla gelmemesi gerektiğini, birçok farklı nedeni olabileceğini beliren Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları; Gastroentereloji ve Hepatoloji Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Şamil Hızlı, bunlar arasında doğuştan gelen gastrointestinal sisteme gastroözefagal reflü, çölyak hastalığı gibi bozukluklar, anatomik bozukluklar, gıda alerjileri, diş çıkarma, kansızlık, ateşli hastalıklar, psikolojik travmalar, anne babanın beslenme konusunda baskı, ödül ceza sistemi, yeme ve yedirme davranış problemleri gibi nedenlerin de sayılabileceğini söyledi. Prof. Dr. Şamil Hızlı, "İştahsızlık problemi yaşayan çocuklarda açlık hissi olup olmadığının, ilgisinin çabuk dağılıp dağılmadığının, yemek seçip seçmediğinin, günlük aktivitelerinin nasıl olduğunun, yemekten korkup korkmadığının iyice gözlemlenmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca yeme biçiminin nasıl olduğu, ne zaman, nerede, kimlerle yemek yediği; başka birisi tarafından doyuruluyorsa hangi pozisyonda oturduğu, nasıl yedirildiği, yedirilen yemek miktarı, yedirilen besinlerin çeşitliliği, aile içi duygu durumunun ve ailenin iştahsızlığa nasıl yaklaştığının da mutlaka incelenmelidir.” dedi.İştahsızlığın Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda iştahsızlığın genel olarak huysuzluk, ağlama, yutamama, kilo kaybı ve/veya kilo alamama gibi ortak belirtileri olduğunu ifade eden Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları; Gastroentereloji ve Hepatoloji Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Şamil Hızlı,” Bazı çocuklar yutarken ağrı hissedebilirken, bazılarında öğürme, bazıların da ise kusma görülebilir. Hatta bazı çocukların aldıkları yemeği ağızlarında çok uzun bir süre beklettiği gözlenebilir. Çocuklar beslenirken aile fertlerinin de ne hissettiği ve nasıl bir davranış içinde oldukları önemlidir. Beslenmenin normalden uzun sürmesi, sıvıdan püre ve katı gıdaya geçememe, kendi başına beslenmeye geçememe, öğünlerin yıpratıcı ve stresli geçmesi, bir ayı geçen yemek yemeyi reddetme gibi problemler iştahsız çocuklarda gözlemlendiğimiz sorunların bazılarıdır.” dedi.

Teşhis ve Tedavi

İştahsız çocuklarda tedavi yaklaşımının çocuğun kişisel ve ailesel öyküsü, klinik bulgular ve gerektiğinde laboratuvar testleri ile de değerlendirilmesiyle çocuğa özel olarak planlanması gerektiğini önemle vurgulayan Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları; Gastroentereloji ve Hepatoloji Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Şamil Hızlı, tüm çocuklar için geçerli sağlıklı beslenme önerilerinin mevcut olduğunu ancak iştahsız çocukların tedavisinin standart önerilerle yönetilmesinin mümkün olmadığını belirtti.


Son Güncelleme: 15.02.2019 Medicana