+A A-

Diyabette Önemli Bir Tedavi Seçeneği de Cerrahi...

Şeker hastalığında uygun hastalarda yüz güldüren sonuçlar alınan metabolik cerrahide, normal şartlarda salgılanması gereken hormonlar salgılanarak başlıca 4 mekanizma ile kan şekeri düzenleniyor.


Medicana International Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fahri Yetişir, bilgi verdi....

Şişmanlık ve şeker hastalığı günümüzde neden bu kadar arttı?

Değişen yaşam şekli ve çevresel faktörler sonucu insanlar artık daha az hareket ediyor ve dengesiz besleniyor. Aynı zamanda gıda sektöründeki değişimlerle doğal gıda ürünlerinin giderek azalması da sağlıksız insanı ve toplumu oluşturuyor. Doğal olmayan gıdalarla ince bağırsaktan salgılanması gereken (şişmanlık ile şeker hastalığının oluşmasını engellemede önemli rol oynayan) hormonlar salgılanamıyor. Ortaya çıkan şişmanlık şeker hastalığını, şeker hastalığı da şişmanlığı artırıyor. Kontrol edilmemiş şeker hastalığı her geçen an bir organınıza zarar veriyor olabilir. Gözünüz, böbreğiniz, karaciğeriniz, beyniniz, kalbiniz ve aklınıza gelebilecek tüm organlar bu hastalıktan dolayı belki de geri dönüşü olmayacak biçimde hasar görüyor olabilir. Bu nedenle uygunluğu olan hastalarımıza tedavide cerrahiyi öneriyoruz.

Şeker hastalığı ameliyatı (metabolik cerrahi) nasıl yapılır?

Bu ameliyat şişmanlık ameliyatları gibi laparoskopik yani kapalı olarak yapılabilmektedir. Genel anestezi altında yapılmaktadır, yaklaşık 3-5 saat süren bir işlemdir. Bu ameliyatta yapılan işlem en basit hali ile midenin küçültülmesi ve ince bağırsakların yer değiştirilmesidir. Genellikle 5 ila 7 gün arasında hastamız taburcu edilmektedir. Bu metabolik cerrahi ameliyatlarının ardından yiyecekler sindirilmeden ince bağırsağın son kısmına gönderiliyor ve vücut "çok yedin" algısıyla sindirmeye yönelik metabolizmayı düzenlemeye başlıyor. Normal şartlarda salgılanması gereken hormonlar salgılanarak başlıca 4 mekanizma ile kan şekeri düzenleniyor: 1)Pankreastan, kan şekerini düşürmeye yarayan insülin hormonunun salgılanması artıyor. 2)Karaciğerde şeker yapımı ve kana geçen şeker miktarı azalıyor. 3)Kas ve yağ gibi çevresel dokularda şeker kullanımı artarak kandaki şeker oranı azalıyor. 4)Çabuk doyma hissi vererek yemeklerle alınan besin miktarı ile şeker miktarı azalıyor.

Ameliyat tüm şeker hastalarına uygulanabilir mi?

Şişman tip 2 şeker hastalara uygulanabilmektedir. Doğru hastaya yapılırsa yüzde 90'ın üzerinde başarı gözleniyor. Şeker hastalığı ameliyatı ile şişmanlık ameliyatı arasındaki farklar nelerdir? Şişmanlık ameliyatı ile hastanın kilo vermesinin yanında şeker hastalığında da belirli bir oranda düzelme olur. Şeker hastalığı ameliyatı ile ise şeker hastalığından kurtulma şansı çok daha yüksektir. Şişmanlık ameliyat; özellikle emilim bozucu ameliyat yapılan (gastrik bypass gibi) hastalarda bu emilim bozukluğu nedeniyle hastalarda demir, kalsiyum, vitamin B12 gibi birçok vitamin, protein emiliminde daha çok sorun olur. Ameliyat sonrası ömür boyu bu emilim bozukluğu nedeni ile eksikliği olan vitamin, elektrolit ve maddeler için takviye tedavileri almak ve yakın takip gerekir. Şeker hastalığı ameliyatında ise bu emilim bozukluğu ile çok daha az karşılaşıyoruz. Ayrıca kısıtlayıcı türünde şişmanlık ameliyatı (Tüp mide..) yapılan hastalarında şeker hastalığından kurtulma oranı daha az olmaktadır.

Şeker hastalığı ameliyatının sonuçları nelerdir?

Şeker haplarının ve insülin iğnelerinin tam olarak bırakılması yada azaltılması sağlanır.

    Kan şekerinin yüksek seyretmesi nedeniyle hasta, karşılaşacağı göz, böbrek, nörolojik problemler, kalp ve damar sorunlarından da kurtulabilir yada bu sıkıntıları en aza indirilir.

    Şeker hastalığının yanında var olan şişmanlık, tansiyon yüksekliği, uyku apnesi, kolesterol yüksekliği koroner arter hastalığı ve polikistik over sendromu gibi çoğu hastalığın geride bırakılması mümkündür.


Son Güncelleme: 08.11.2017 Medicana